Může strážník městské policie vstoupit na soukromý pozemek?

Mohou strážníci městské policie vstupovat na soukromé pozemky? Představme si běžnou situaci: na dvoře rodinného domu probíhá hlučná párty dlouho do noci. Sousedé zavolají městskou policii kvůli rušení nočního klidu. Strážníci přijedou na místo, ale stojí před uzavřenou bránou na soukromý pozemek. Jsou oprávněni vstoupit dovnitř?

Nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu v této otázce přineslo zásadní právní závěry. V usnesení ze dne 19. července 2023 (sp. zn. 8 Tdo 636/2023) soud řešil případ, kdy se řidič pokusil najet vozidlem na zasahující strážníky v areálu soukromé společnosti.

Právní postavení městské policie

Městská (obecní) policie je orgánem obce, který je zřizován v její samostatné působnosti. Jejím hlavním úkolem je zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku. Přestože je zřizována v samostatné působnosti obce, plní na základě výslovného zmocnění ve zvláštních zákonech i další úkoly, a to včetně úkolů v přenesené působnosti obce. Vzhledem k rozsahu svých pravomocí a povinností představuje městská policie orgán veřejné moci.

Kde může městská policie působit?

Působnost obecní policie je vymezena územím obce, které je definováno jako základní územní samosprávné společenství občanů tvořící územní celek vymezený hranicí území obce. To znamená, že strážníci mohou vykonávat své pravomoci na celém území obce, nikoliv pouze na veřejných prostranstvích. Na území jiné obce může působit pouze v případech, kdy byla mezi obcemi uzavřena veřejnoprávní smlouva o takovém využití obecní policie, a případně pouze v přechodných situacích (pronásledování pachatele nebo např. mimořádné události)

Oprávnění ke vstupu na soukromé pozemky strážníky

Je zřejmé, že k porušování místních záležitostí veřejného pořádku nedochází pouze na veřejných prostranstvích. Proto zákon o obecní policii umožňuje strážníkům vstupovat na všechny pozemky na územní obce, včetně soukromých, pokud plní úkoly podle zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii nebo podle zvláštních právních předpisů, konkrétně je-li důvodná obava, že je ohrožen život nebo zdraví osoby anebo hrozí-li větší škoda na majetku.

Dalším důvodem pro vstup na soukromý pozemek může být jednání v krajní nouzi, které vylučuje trestní, správní či občanskoprávní odpovědnost.

Konkrétní případ z praxe

V případě řešeném Nejvyšším soudem strážníci vstoupili do areálu soukromé společnosti poté, co je manželka obviněného informovala, že její manžel je pod vlivem alkoholu a chce odjet vozidlem. Soud potvrdil oprávněnost jejich vstupu na základě § 16 odst. 1 zákona o obecní policii, který umožňuje vstup na soukromý pozemek v případě důvodné obavy o ohrožení života, zdraví nebo hrozby větší škody na majetku.

Oproti tomu lze dodat, že páchání přestupku rušení nočního klidu podle zákona č. 251/2016 Sb. obvykle nevyvolává situaci, která by dávala důvod k větším obavám o život nebo zdraví. Proto při řešení tohoto přestupku strážníci nejprve požádají o prokázání totožnosti a následně se mohou rozhodnout, zda přestupek vyřeší přímo na místě, nebo ho předají správnímu orgánu. 

Zachování statusu úřední osoby

Důležitým závěrem soudu bylo potvrzení, že strážníci požívají ochrany úřední osoby i při zásahu na soukromém pozemku, pokud jednají v rámci svých zákonných oprávnění. Tento status jim tak za předpokladu nevybočení z požadavku na oprávněnost zůstává zachován i mimo veřejná prostranství.

Conclusion

Z aktuální judikatury i právní úpravy jasně vyplývá, že strážníci městské policie mohou vstupovat na soukromé pozemky, pokud k tomu mají zákonný důvod. Toto oprávnění není neomezené – musí být vždy podloženo plněním zákonných úkolů nebo existencí důvodné obavy o ohrožení chráněných zájmů. Při splnění těchto podmínek požívají strážníci plné ochrany úřední osoby, což je nezbytné pro účinné zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti v obci.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Jméno
en_US