Máte ve smlouvě smluvní pokutu. Co se stane, když se hlavní pohledávka promlčí? Je smluvní pokuta stále vymahatelná?
Jak říkají právníci: To záleží.
Co je to smluvní pokuta?
Smluvní pokuta slouží k utvrzení smluvní povinnosti. Představme si ji vedlejší dohodu o tom, že pokud jedna strana poruší určitou smluvní povinnost, bude muset zaplatit druhé straně smluvní pokutu. Smluvní pokuta je zajímavým nástrojem pro vynucení řádného plnění důležitých smluvních povinností. Když je jedna strana nesplní, není třeba řešit výši škody, která tím druhému vznikla. Je totiž jasné, jakou smluvní pokutu za to bude oprávněný inkasovat.
1) Samostatný nárok
Smluvní pokuta je samostatný nárok, na rozdíl např. od úroků z prodlení. Pokud právo na zaplacení smluvní pokuty vzniklo ještě před promlčením hlavní pohledávky, může věřitel úspěšně požadovat její zaplacení. A to i po promlčení hlavní pohledávky.
Zánik či promlčení pohledávky totiž nemá vliv na již vzniklou smluvní pokutu – ta je samostatným nárokem se samostatnou promlčecí lhůtou. Promlčecí lhůta je obecně tříletá a běží ode dne, kdy bylo možné nárok poprvé uplatnit (např. podat žalobu soudu).
2) Po promlčení
Pokud právo na smluvní pokutu vzniklo až po promlčení hlavní pohledávky, situace je jiná. Jak hlavní pohledávka, tak smluvní pokuta sice existují, ale jsou soudně nevynutitelné.
Pokud potřebujete poradit, se smluvní pokutou, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář – jsme tu pro Vás.