Odškodnění pozůstalých po usmrcených osobách

Jaké nároky na náhradu újmy mají pozůstalí po usmrcených obětech? Jaké odškodnění mohou požadovat po škůdci?

Změna v odškodňování tzv. sekundárních obětí

Ústavní soud nedávno učinil významné rozhodnutí, které zásadně mění přístup k odškodňování sekundárních obětí. Sekundární oběti jsou pozůstalí po usmrcených osobách. Tento případ se týká smutné, ale bohužel typické situace, kdy při dopravní nehodě, kterou zavinil jiný řidič, zemřela babičce vnoučata a snacha. Ačkoli babička nebyla přímou účastnicí nehody, úmrtí jejích blízkých ji hluboce zasáhlo. Začala trpět těžkými depresemi a skončila proto v invalidním důchodu.

Nároky pozůstalého

Babička žalovala pojišťovnu viníka nehody o náhradu újmy, která jí samotné vznikla. V tomto kontextu jí vznikly následující nároky:

  1. Náhrada tzv. citové újmy – peněžité zadostiučinění za to, že nemůže navazovat, rozvíjet a udržovat vztah se zesnulými blízkými.
  2. Náhrady spojené se zásahem do jejího zdraví – náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhrada za ztrátu na výdělku při invaliditě a náhrada nákladů spojených s léčením.

Významná judikatura

Významný posun aktuální judikatury spočíval v následujícím. Ústavní soud uznal, že příbuzná zesnulých má právo na odčinění újmy na zdraví vzniklé v důsledku zármutku (či šoku) z úmrtí svých blízkých, a také nároky s tím spojené. Tímto rozhodnutím se mění dosavadní judikatura a rozšiřují se možnosti odškodnění pro poškozené osoby.

Další nároky pozůstalých

Osobě v podobné situaci mohou vznikat vedle i další majetkové a nemajetkové nároky spojené s újmou na zdraví, jako například:

  • Bolestné (tedy náhrada za dočasný bolestivý stav v psychické rovině utrpěný v důsledku šoku z úmrtí blízké osoby – zejm. deprese, PTSP);
  • Náhrada za bezplatné práce (konala-li dříve usmrcená osoba pro pozůstalého bezplatné práce);
  • Náhrada za ztrátu na důchodu (rozdíl mezi důchodem, na který poškozenému vzniklo právo, a důchodem, na který by mu bylo vzniklo právo, jestliže by do základu, z něhož byl vyměřen důchod, byla zahrnuta náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, kterou poškozený pobíral v době rozhodné pro vyměření důchodu);
  • Náhrada nákladů na výživu pozůstalých (náklady na výživu pozůstalým, kterým zemřelý ke dni své smrti poskytoval nebo byl povinen poskytovat výživu).

Náhradou újmy na zdraví se dlouhodobě zabýváme a toto rozhodnutí Ústavního soudu vítáme jako správné. Pozůstalým už jejich blízké nikdo nevrátí, mohou se však domoci širšího peněžitého odškodnění, což může pomoci zmírnit jejich těžkou situaci.

(dle nálezu Ústavního soudu Pl. ÚS 14/24)

cs_CZ